June 21 - Monday | |||||||||||||
9:00 - 10:00 | OPENING CEREMONY | ||||||||||||
10:30 - 11:20 | Plenary Talk | Jacob Palis | "A global scenario for non-conservative dynamics" | Room: Gran & Caribe | |||||||||
11:30 - 12:20 | Invited Talk | R. Schoen | "On the mathematical work of José Escobar" | Room: Gran & Caribe | |||||||||
Invited Talk | Juan Tirao | "Matrix Valued Spherical Functions and | Room: Real | ||||||||||
the Hypergeometric Equation" | |||||||||||||
12:45 - 13:00 | UMALCA Medal 2004 | Room: Gran & Caribe | |||||||||||
13:00 - 14:00 | UMALCA Medal Lecture 2004 E. Pujals | Room: Gran & Caribe | |||||||||||
14:15 - 15:30 | Lunch | ||||||||||||
THEMATIC SESSIONS | |||||||||||||
Algebra-Lie | Analysis-Partial | Differential | Dynamical | Optimization- | Singularities- | ||||||||
Groups | Differential | Geometry | Systems-Ergodic | Operational | Complex | ||||||||
Equations | Theory | Research | Geometry | ||||||||||
Room: Yalku | Room: Gran | Room: Xcaret | Room: Caribe | Room: Real | Room: Kukulcan | ||||||||
Communications | |||||||||||||
15:30 - 15:50 | M. L. Barberis | A. Arroyo | V. Khachaturov | P.D. González | |||||||||
15:50-16:10 | R. Villaroel | J. P. Borgna | I. Dotti | V. Horita | F. Sandoya | V. H. Jorge Pérez | |||||||
16:10-16:30 | E. Galina | J. Cruz-Sampedro | G. García | J. Lauret | Uram-Anibal Sosa | A. Rojas | |||||||
Invited Talks | |||||||||||||
16:40 - 17:20 | Gonzalez-Sprinberg | M. Clapp | P. Piccione | L. J. Díaz | A. Jofre | M. Saia | |||||||
17:30 - 18:10 | C. Geiss | Y. Lu | G. Galloway | N. Chernov | D. Massey | ||||||||
18:20 - 19:00 | J. Vargas | C. Dafermos | F.Coda | F. Ledrappier | C. Sagastizabal | S. Kleiman | |||||||
June 22 - Tuesday | |||||||||||||
Courses | |||||||||||||
8:45 - 9:45 | M. Talagrand | Room: Gran | B. Teissier | Room: Xcaret | J. Ch. Yoccoz | Room: Real | |||||||
"Upper and lower bounds | "Local polar varieties in the | "Non uniformly hyperbolic horseshoes" | |||||||||||
for stochastic processes" | geometric study of singularities" | ||||||||||||
10:00 - 11:00 | D. Figueiredo | Gran | G. Segal | Xcaret | J. Spencer | Real | F. Cucker | Yalku | |||||
"Nonlinear elliptic systems" | "Quantum field theory" | "Random structures and | "Complexity, numerical analysis | ||||||||||
Erdös magic" | and algebraic topology" | ||||||||||||
11:15 - 12:05 | Plenary Talk | Étienne Ghys | "Brings and signatures" | Room: Gran & Caribe | |||||||||
12:20 - 13:10 | Invited Talk | A. Adem | "Periodic complexes and group actions" | Room: Real | |||||||||
Invited Talk | A. Lins Neto | "Irreducible components of the space of codimension one foliations: | Room: Gran & Caribe | ||||||||||
a conjecture and its solution in some particular cases | |||||||||||||
13:10 - 13:45 | Poster Session | ||||||||||||
Algebra Lie-Groups | Partial Differential Equations | Diff. Geometry | Dynamical Systems | Optimization-Operational R. | |||||||||
13:45 - 15:30 | Lunch | ||||||||||||
THEMATIC SESSIONS | |||||||||||||
Algebraic | Applied | Discrete | Holomorphic | Probability | |||||||||
Geometry- | Mathematics- | Mathematics- | Dynamics- | Statistics | Topology | ||||||||
Number Theory | Numerical Analysis | Combinatorics | Foliations | ||||||||||
Room: Xcaret | Room: Gran | Room: Kukulcan | Room: Real | Room: Caribe | Room: Yalku | ||||||||
Communications | |||||||||||||
15:30 - 15:50 | J. L. Arocha | R. Aguirre | J. Mostovoy | ||||||||||
15:50-16:10 | J. C. Muñoz | F. Bonomo | J. Muciño | A. Barrañón | D. Tejada/M. Toro | ||||||||
16:10-16:30 | J. A. Vargas | M. Rocha | E. Palacios | P. Makienko | A. Frías | B. Uribe | |||||||
Invited Talks | |||||||||||||
16:40 - 17:20 | A. Dickenstein | M. C. Jorge | M. Simonovits | A. Guillot | P. del Moral | M. Eudave | |||||||
17:30 - 18:10 | A. de Souza | G. Salazar | J. V. Pereira | E. Mordecki | D. Juan Pineda | ||||||||
18:20 - 19:00 | E. Esteves | P. Milewski | E. Szemeredi | E. Rosales |
J. San Martín | Y. Ruan | |||||||
June 23 - Wednesday | |||||||||||||
Courses | |||||||||||||
8:45 - 9:45 | M. Talagrand | Room: Gran | B. Teissier | Room: Xcaret | J. Ch. Yoccoz | Room: Real | |||||||
"Upper and lower bounds | "Local polar varieties in the | "Non uniformly hyperbolic horseshoes" | |||||||||||
for stochastic processes" | geometric study of singularities" | ||||||||||||
10:00 - 11:00 | D. Figueiredo | Gran | G. Segal | Xcaret | J. Spencer | Real | F. Cucker | Yalku | |||||
"Nonlinear elliptic systems" | "Quantum field theory" | "Random structures and | "Complexity, numerical analysis | ||||||||||
Erdös magic" | and algebraic topology" | ||||||||||||
11:15 - 12:05 | Plenary Talk | S. R. S. Varadhan | "Random walks and diffusions in a random enviroment" | Room: Gran & Caribe | |||||||||
12:20 - 13:10 | Invited Talk | X. Gómez-Mont | "Computing topological numbers | Room: Gran & Caribe | |||||||||
with homological algebra" | |||||||||||||
Invited Talk | M. Todd | "Conic linear optimization" | Room: Real | ||||||||||
13:10 - 13:45 | Poster Session | ||||||||||||
Algebraic Geometry | Applied Mathematics | Holomophic Dynamics | Probability | Topology | |||||||||
13:45 - 15:30 | Lunch | ||||||||||||
THEMATIC SESSIONS | |||||||||||||
Algebra-Lie | Analysis-Partial | Differential | Dynamical | Optimization- | Singularities- | ||||||||
Groups | Differential | Geometry | Systems-Ergodic | Operational | Complex | ||||||||
Equations | Theory | Research | Geometry | ||||||||||
Room: Yalku | Room: Gran | Room: Xcaret | Room: Caribe | Room: Real | Room: Kukulcan | ||||||||
Communications | |||||||||||||
15:30 - 15:50 | L. Hernández Lamoneda | Alexander Arbieto | O. Vasileva | ||||||||||
15:50-16:10 | I. Pacharoni | J. Cossío | J. Lauret | Carlos
Matheus |
M. Villalobos | T. Gendron | |||||||
16:10-16:30 | L. Saal | G. Raykov | P. Suárez Serrato | M. Sobottka | J. Crispín Zavala | C. Alonso | |||||||
Invited Talks | |||||||||||||
16:40 - 17:20 | C. Moreno | F. Linares | J. Petean | P. Le Calvez | J. Szwarcfiter | F. Cano | |||||||
17:30 - 18:10 | F. Ulhoa Coelho | E. Tabak | R. Miatello | M. Sambarino | M. Raydan | P.L. del Ángel | |||||||
18:20 - 19:00 | S.I.L. A. Simis | H. Aimar | G. Thorbergsson | C. G. Moreira | C. Gonzaga | R. Uribe | |||||||
June 24 - Thursday | |||||||||||||
Courses | |||||||||||||
8:45 - 9:45 | M. Talagrand | Room: Gran | B. Teissier | Room: Xcaret | J. Ch. Yoccoz | Room: Real | |||||||
"Upper and lower bounds | "Local polar varieties in the | "Non uniformly hyperbolic horseshoes" | |||||||||||
for stochastic processes" | geometric study of singularities" | ||||||||||||
10:00 - 11:00 | D. Figueiredo | Gran | G. Segal | Xcaret | J. Spencer | Real | F. Cucker | Yalku | |||||
"Nonlinear elliptic systems" | "Quantum field theory" | "Random structures and | "Complexity, numerical analysis | ||||||||||
Erdös magic" | and algebraic topology" | ||||||||||||
11:15 - 12:05 | Plenary Talk | N. Hitchin | "Geometry with B-fields" | Room: Gran & Caribe | |||||||||
12:20 - 13:10 | Invited Talk | Ch. Bonatti | "The global dynamics of C1-generic diffeomorphisms or flows" | Room: Gran & Caribe | |||||||||
Invited Talk | R. Benguria | "Connection between the Lieb-Thirring conjecture for Schrödinger | Room: Real | ||||||||||
operators and an isoperimetric problem for ovals on the plane" | |||||||||||||
13:10 - 13:45 | Poster Session | ||||||||||||
Algebra Lie-Groups | Partial Differential Equations | Diff. Geometry | Dynamical Systems | Optimization-Operational R. | |||||||||
13:45 - 15:30 | Lunch | ||||||||||||
THEMATIC SESSIONS | |||||||||||||
Algebraic | Applied | Discrete | Holomorphic | Probability | |||||||||
Geometry- | Mathematics- | Mathematics- | Dynamics- | Statistics | Topology | ||||||||
Number Theory | Numerical Analysis | Combinatorics | Foliations | ||||||||||
Room: Xcaret | Room: Gran | Room: Kukulcan | Room: Real | Room: Caribe | Room: Yalku | ||||||||
Communications | |||||||||||||
15:30 - 15:50 | J. Y. Yuan | J. Lobo | J.L. Cisneros | ||||||||||
15:50-16:10 | A. A. Cafure | L. Cervantes | S. Licanic | E. Rodríguez | E. Lupercio | ||||||||
16:10-16:30 | P. Salehyan | A. Tarasenko | M. Paredes | E. López | C. R. Sebrango | S. Antonyan | |||||||
Invited Talks | |||||||||||||
16:40 - 17:20 | J. F. Voloch | G. Gatica | C. L. Lucchesi | M. Brunella | V. de la Peña | J. Morava | |||||||
17:30 - 18:10 | J. Herzog | O. Lopes | V. Vu | M. McQuillan | W. Li | J. González | |||||||
18:20 - 19:00 | R. Howe | S.I.L. J. Urrutia | G. Ble | C. Landim | P. Lima-Filho | ||||||||
June 25 - Friday | |||||||||||||
Courses | |||||||||||||
8:45 - 9:45 | M. Talagrand | Room: Gran | B. Teissier | Room: Xcaret | J. Ch. Yoccoz | Room: Real | |||||||
"Upper and lower bounds | "Local polar varieties in the | "Non uniformly hyperbolic horseshoes" | |||||||||||
for stochastic processes" | geometric study of singularities" | ||||||||||||
10:00 - 11:00 | D. Figueiredo | Gran | G. Segal | Xcaret | J. Spencer | Real | F. Cucker | Yalku | |||||
"Nonlinear elliptic systems" | "Quantum field theory" | "Random structures and | "Complexity, numerical analysis | ||||||||||
Erdös magic" | and algebraic topology" | ||||||||||||
11:15 - 12:05 | Invited Talk | Lê Dung Tráng | "The Topology of plane curve singularities" | Room: Gran & Caribe | |||||||||
Invited Talk | G. Paternain | "Zero entropy and bounded topology" | Room: Real | ||||||||||
12:30 -13:20 | Invited Talk | A. Verjovsky | "Geometric Galois Theory : the surface principle" | Room: Gran & Caribe | |||||||||
Invited Talk | D. Marchesin | "Asymptotic Dynamics for Non-linear Viscous Conservation Laws" | Room: Real | ||||||||||
13:30 - 14:20 | Plenary Talk | D. Eisenbud | "The smallest algebraic sets" | Room: Gran & Caribe | |||||||||